Kompletowanie części do komputera stacjonarnego nie jest z pewnością łatwe, zwłaszcza dla osób, które nie interesują się tą branżą na co dzień. Aby mieć przynajmniej pewne najmniejsze wyobrażenie o sprawach związanych ze składaniem sprzętu komputerowego, trzeba śledzić najnowsze trendy i poradniki dotyczące samego sprzętu, aktualizacji i sposobów montowania PC.

Wprawdzie można zakupić gotowy sprzęt w sklepie, ale skompletowanie własnego sprzętu jest po pierwsze o wiele tańsze, a po drugie umożliwia dostosowanie komputera do własnych preferencji. Jeśli nie potrzebujemy sprzętu z najwyższej jakości kartą graficzną, mocą obliczeniową umożliwiającą pracę z programami do edycji grafiki, wideo albo grania w gry, wówczas należy zastanowić się nad zakupem tylko tych elementów, które niezbędne są do funkcjonowania w warunkach biurowych.

Z jakich elementów powinien się składać komputer?

Bazą całego komputera jest rzecz jasna płyta główna, do której przyczepiamy wszystkie złącza – zwłaszcza te od zasilacza, karty graficznej, profesora i obudowy. To od niej będzie także zależało, jaki procesor będziemy mogli wybrać do swojego PC (każdy procesor ma inny rozmiar i kształt).

Następnie do płyty głównej doczepiamy pamięć RAM oraz dysk twardy. Trzeba mieć na uwadze także rodzaj zasilacza, ponieważ musi on mieć moc dostosowaną do pozostałego sprzętu. Istotny jest także wybór obudowy, w której wszystkie podzespoły zostaną ulokowane. Trzeba wziąć po uwagę wielkość podzespołów, ponieważ przy wyborze na przykład dużej karty graficznej może się okazać, że nie będzie pasowała do całości.