Asystenci głosowi to niezwykle cenny wynalazki technologiczne. Ich prostota i dostępność sprawiają, że są dostępne dla milionów użytkowników na całym świecie. W opiece zdrowotnej mają potencjał, by wnieść niezwykłą pomoc.

Czym są asystenci głosowi?

Asystenci głosowi to systemy, które są obecne w smartfonach. Znajdują się one również w tabletach czy głośnikach, a także mogą naśladować każdy przedmiot dekoracyjny w domu.

Jak sama nazwa wskazuje, systemy te są sterowane głosem. Użytkownik musi jedynie wypowiedzieć słowo kluczowe, aby je aktywować. W ten sposób odpowiadają na każdą prośbę, czy to o uzyskanie informacji, czy o wydanie polecenia wykonania jakiejś czynności.

Do działania wymagane jest połączenie z Internetem. W ten sposób można rozwiązać każdy rodzaj wątpliwości; od pogody po najlepszy sposób zorganizowania diety. Można je również wykorzystać do sterowania takimi przedmiotami jak telewizor, żarówki, ogrzewanie i tak dalej.

Asystenci głosowi w służbie zdrowia

Dziś istnieje kilka asystentów głosowych. Należą do nich urządzenia Google’a, Amazona (Alexa) i Apple’a (Siri). Aktywuje się je odpowiednio za pomocą słów kluczowych, takich jak „OK Google”, „Alexa” czy „Hey Siri”. Zarówno Google, jak i Alexa mają różne funkcjonalności związane ze zdrowiem.

Najciekawsze? Można je pobrać za darmo. Można w nich znaleźć różne informacje, takie jak wskazówki dotyczące aktywności fizycznej czy możliwe diagnozy chorób. W szczególności ich najbardziej widoczne funkcje związane ze zdrowiem są następujące:

  • Mediktor. Zapewnia przybliżoną diagnozę tego, na co dana osoba może cierpieć, na podstawie pytań i odpowiedzi. Służy jako przewodnik, ale w żaden sposób nie zastępuje konsultacji medycznej.
  • Nagusi Bot. Jest to usługa skierowana w szczególności do osób starszych. Pomaga im w pokonywaniu problemów, zarówno fizycznych, jak i psychospołecznych.
  • Aiva. Ma on charakter eksperymentalny i jest wykorzystywana przez osoby hospitalizowane do komunikacji z personelem medycznym lub do wykonywania czynności takich jak włączanie telewizora itp.

Zalety wykorzystania asystentów głosowych w opiece zdrowotnej

Nie wymagają one wcześniejszego uczenia się

Są one bardzo proste w obsłudze, dlatego ich użytkowanie nie wymaga szkolenia. Wystarczy do nich przemówić, zapytać lub wydać polecenie, aby uzyskać odpowiedź. Można je stosować od pierwszej chwili, bez żadnego problemu. Są one idealne dla osób, które nie są zbytnio zaznajomione z nowymi technologiami.

Automatyczne uczenie się

Asystenci głosowi są wyposażeni w niezbędne funkcje, dzięki czemu uczą się także od osoby, która ich używa. Im więcej się ich używa, tym dokładniejsze wyniki dają użytkownikowi. Rozpoznają również sposób mówienia danej osoby. Krótko mówiąc, w miarę użytkowania poprawiają swoją funkcjonalność.

Komunikacja głosowa

Fakt, że wymagają one jedynie interakcji głosowej, czyni je bardzo uniwersalnymi. Nie trzeba niczego dotykać. Po prostu z nimi rozmawiasz. Jest to świetne rozwiązanie dla osób niedowidzących lub z ograniczoną mobilnością. Także dla tych, którzy nie są przyzwyczajeni do korzystania z urządzeń technologicznych.

Oferują one nieograniczone informacje

Urządzenia głosowe to nieskończone źródło informacji. Udostępniają one wszystkie dane znalezione w Internecie. Dodatkowo oferują one bardzo szybką reakcję. Wystarczy, że je zadasz, a w kilka sekund otrzymasz odpowiedzi na swoje pytania.

Artykuł powstał we współpracy z https://ciekawski.pl, portalowi dedykowanemu ciekawostkom na każdy temat.